BJJ NEDİR…

bjj konya

rakibi yakalayıp ardından avantajlı yada avantajsız mücadeleyi yere taşıyarak yerde mücadeleye odaklanan bir savaş sanatı, spor ve kişisel korunma sistemidir. Contact sporların aksine zayıf ve küçük kişilerin kendisinden daha büyük, kilolu ve güçlü olan rakiplerini vücudunu doğru kullanarak baskı gücü ve doğru teknik ile kişinin kendisini başarıyla savunabilmesine imkan tanıyan bir öğretidir. Rakip genellikle baskı, kilitleme ve boğma tekniği uygulanarak mağlup edilir. eğitimi tek başına bir branş ve müsabakaları olduğu gibi MMA UFC gibi (Karma Dövüş Sanatları) özel turnuvaların vazgeçilmezi haline geldiği gibi bireysel savunma sporu olarak ta kullanılan bir branştır.

anlam olarak “narin sanat” (arte suave) anlamına gelir. Judo, Aikido gibi diğer japon savaş sanatlarında olduğu üzere brazilian nun da temel ilkesi rakibin kilo ve gücünün kendi aleyhine kullanılması ile sonuca ulaşılır. Bu sistem ise size, kendinizden daha ağır bir rakibi baskı gücüyle hareket ettirme olanağı sağladığı gibi fazla enerji harcamadan rakibinizi yenmenizi de sağlar. İyi uygulanmış bir teknik ve kuvvetin yanı sıra rakibin kondüsyonu, nefes durumu ve duygusal tükenişinden kaynaklanan hataları lehinize çevirerek başarıya ulaşmayı daha da kolaylaştırmaktadır. Bu durumlar Brazilian ’yu en etkili kişisel savunma sanatı haline getirmektedir.

Brazilian Jiu Jitsu sporuyla ilgilenenler üç yeteneği öğrenmek ve geliştirmek zorundalardır. Bunlar Hareket, Denge ve Baskı Gücüdür.

Brazilian Jui Jitsu tek başına uygulanan yarışmaları müsabakaları düzenlenen bir branş olmakla birlikte tüm karma dövüş öğretilerinin gizli numaralarını barındıran bir uygulamadır. Ayakda uygulanan contact dövüşlerde Kickboks ve Muay Thai ne kadar etkili ise yer dövüşünde de vazgeçilmez bir üstünlüğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir