Boks

Boksun temeli çok eskilere dayanmasına rağmen günümüz boksunun temelini oluşturan çağdaş 1866 yılında İngilterede kurulan Amatör Spor Kulübü sayesinde ortaya çıkmıştır. Boksta kullanılan vuruş tekniklerinin az olarak görülmesine rağmen bu tekniklerin çeşitli kombine ve vuruş stilleriyle tahmin edilebilenin üzerinde zenginliğe kavuştuğu ve iyi icra edildiği takdirde görsel seyir zevkini yaşatan bir branştır.

direk-2

Boks icra edilirken bandaj, boks eldiveni, kogi, kask, dişlik gibi koruyucu malzemeler kullanılır.

Boksta kullanılar vuruş teknikleri direk, kroşe ve aparkat tır. Bunun yanında eskiv yumruk atmaktan çok daha önemlidir.

direk-1kroşe-1

Boks antrenmanları yürüyüş, el ve ayak koordinasyonu, yumruk atma, eskiv, lapa çalışmaları, torba çalışmaları, ip atlama, ağırlık idmanları, ve karşılıklı müsabakaları içerir. Dayanıklılık, sürat, kuvvet, kuvvette devamlılık, patlayıcı kuvvet gibi antrenman modelleri sporcuyu müsabakaya hazırlarken idmanlarda kullanılır.

aparkat-1

Boks mücadeleyi, yılmamayı, tekrar tekrar başlamayı insanın hayatına soktuğu için, günlük hayatta da kişilerin yaşadıkları zorluklarla mücadele etmesini sağlayan ve başarılı olmalarına imkan tanıyan bir branştır. Boksör yere düştüğünde yenilmez, yerden kalkamadığında yenilir. Bu sözü düstur edinenler hayatta karşılaştıkları zorluklar karşısında yerden kalkmayı başarabilenler gerçek şampiyonlardır.

KNOK AUT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir