BRAZİLİAN JİU JİTSU

armbar-1

aslen Brezilyalı olan Helio Gracie tarafından kurulmuş bir sistemdir. Gracie Japon dövüş sanatarından olan judo ve Jiu Jitsu tekniklerini tekrardan ele alarak revize edip bu teknikleri sertleştirip ve üzerine yeni teknikler ekleyerek sistemini kurmuştur. Judo daki atışlar ile tutuşlar kilitlemeler, kırışlar ve boğma tekniklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu dövüş sisteminin büyük bölümü yerde geçtiği için yer dövüşü olarakta anılmaktadır. Gracie cüsseli iri bir adam olmadığı için kendisi gibi minyon tiplilerin kendilerinden daha büyük iri cüsseli kişileri yenebileceği bir sistem olarak inşa ettiği bugünkü popüleritesini Helio Gracie nin oğlu Royce Gracie nin UFC MMA maçlarında gösterdiği başarılara borçludur.

Mixed martial artist

Royce Gracie karma dövüş sistemlerinin uygulandığı ve hemen hemen kural yok denecek kadar serbest olan bu dövüşlerde kendisinden daha iri cüsseli kaslı rakiplerini defalarca yenerek şampiyon olması sonucunda insanlar bjj nin ne olduğunu merak etmeye başladılar. Dünya çapında rüştünü ispatlayan ve yer dövüşünde diğer tüm sistemlerden daha başarılı olan bjj şuan tüm dünyada çalışılmaktadır. BJJ aynı zamanda UFC ve MMA gibi karma dövüş sistemlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Brazilian Jiu Jitsu Gi ve Nogi olarak iki şekilde icra edilmektedir. Gi geleneksel japon dövüş sanatlarında kullanılan bir kıyafet olarak tanımlanabilirken Nogi ise Gi olmadan Rash guard yada tşört şhort ile icra edilir.

blacg belth

Bjj de ilerlemek kolay bir iş değildir. Kuşak sistemi diğer branşlara nazaran biraz daha farklıdır. Siyah kuşak bir bjj ci olabilmek için en az 10 yıl bu işle iştigal etmek gerekmektedir. Ayrıca sporcuya kuşak verilirken bir Bjj ustasının önünde mindere çıkmanız ve kuşağı hak etmeniz gerekmektedir.

Türkiyede Jiu Jitsu ve Brezilya Jiu Jitsu adı altında federatif olarak resmi faaliyetler yürütülürken aynı zamanda Dünya BJJ federasyonu IBJJF e bağlı olarak çeşitli Bjj grupları faaliyetlerini yürütmektedir.

Konya da ise benimde bir üyesi olduğum Red Knot BJJ bünyesinde kıymetli hocamız Habip Jeyan DOĞAN nezaretinde Brezilian Jiu Jitsu çalışmaları devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir