CROSSFİT NEDİR?

Bir antrenman modeli olarak ortaya çıkan ve ardından yeni bir spor branşına dönüşen CROSSFİT tüm dünyada hızla yayılan bir antrenman biçimi olmuştur. Tek başına icra edilecek bir antrenman programı olduğu gibi mücadele sporları, takım sporları ve gerektiren stkire ve grapling gibi spor branşlarının da temel kuvvet antrenmanlarını oluşturabilecek geniş bir yelpazeye sahiptir.

İsminden de anlaşılacağı üzere çapraz çalışma sistemine dayalı maksimum efor sarf edilen genel güç ve kondisyon programıdır. Crossfit çalışmalarında izole bir kas çalıştırılmaz. Birden fazla kas grubunun çalışmaya dahil edildiği serbest ağırlıklarla, olimpik halter, Atletizm ve jimnastik tekniklerininde kullanıldığı bir çalışma ihtiva eder.

Crossfit dünya genelinde tanımlanmış 10 genel egzersizin geliştirilmesini hedef almaktadır. Bunlar ise

  1. KARDİYOVASKÜLER KAPASİTE
  2. DAYANIKLILIK
  3. İŞ YAPABİLME KAPASİTESİ
  4. GÜÇ
  5. ESNEKLİK
  6. PATLAYICI KUVVET
  7. HIZ
  8. KOORDİNASYON
  9. ÇEVİKLİK
  10. DENGE

Vücut geliştirme sporuna göre daha eğlenceli olan Crossfit  günümüzün en temel sorunlarından biri olan zaman konusunda sporculara büyük destek sağlamaktadır. En kısa sürede maksimum tempo ile icra edilen bu çalışma sisteminde 1,5 – 2 saat gibi zaman ayırmak yerine 40 dk gibi bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Her antrenman farklı bir programın uygulandığı ve rutinden çıkılarak sürekli yeni çalışma istasyonlarının bulunduğu idmanlar sıkıcılıktan uzak ve çok daha keyifli bir hal almaktadır.

Crossfit sağlıklı yaşam için yapılabileceği gibi icra ettiğiniz spor branşını destekleme yönünde kuvvet antrenmanı olarak, çocuklar için oyun formunda egzersizler ve bedensel  engelliler için farklı formlarda antrenman programları ile çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise serbest ağırlıklarında kullanıldığı yüksek performansta yoğun bir antrenman modeli olduğu için uzman eşliğinde yapılması gereken bir branştır. Dikkat edilmesi gereken noktalar atlanır ise sakatlanma riski barındırıyor olması, crossfit i uzman bir kişi eşliğinde icra etmeyi gerekli kılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir