JİU JİTSU

jiu jitsu-1

Geleneksel Japon savaş sanatları arasında yer alan kelime anlamı olarak japonca da yumuşak teknik anlamına gelir. Genel anlamda rakibin saldırırken oluşturduğu ivmeden faydalanarak rakibe vuruş ile birlikte tutuş fırlatma boğma ve kilit teknikleri ile rakibi etkisiz hale getirme temeline dayalı çok tekrara dayanan uzun süreli bir eğitim süreci olan bir disiplindir. Judo ve Aikido gibi savaş sanatları tekniklerinden yola çıkılarak türetilmiş disiplinlerdir.

jiu jitsu-2

Diğer Japon savaş sanatlarında olduğu gibi Jiu jitsu icra edilirken Gi denilen özel bir kıyafet giyilir. Ayrıca günümüz spor müsabakları anlayışında jiu jitsu Gi ve Nogi olmak üzere hem gi ile hemde gi olmadan icra edilebilmektedir.

Karma dövüş sanatları olarak adlandırılan MMA, Krav Maga vb. Sporlarda ise Kontak sporlar olan Kickboks Muay Thai nin yanı sıra jiu jitsu ve jiu jitsu temelinde revize edilen Brezilya Jiu Jitsu bu sistemlerin vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir.

jiu jitsu-3

Türkiyede ise Sn. Orhan ÖZAKTI başkanlığında Federatif bir yapıya kavuşan Jiu Jitsu Halk Eğitim kurslarında modül programı olan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rekreasyon bölümü nde özel yetenek seçmeli ders olarak jiu jitsu alanında alım yapılan ve büyümeye devam eden bir branştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir