Kick Boks

Kickboks 1960’lı yıllarda Japoyada ortaya çıkmakla birlikte 1970’li yıllarda Amerikada yaygınlaşmış bir spor branşıdır. Karate, Boks ve Muay Thai branşlarındaki tekniklerin bir araya getirilmesi ile geliştirilen bir spor branşıdır.  Değişik dövüş tekniklerinin bir araya getirilerek sentezlenmesinden oluşan kickboks şuan yeni yeni ismini duyuran ve insanların ilgisini çeken karma dövüş sistemlerinin ortaya çıkmasına da öncülük etmiştir.

kickboxing-1

Türkiye, Kickboks ile 1980’li yıllarda Full Contact ismi ile tanışmış olmakla birlikte  Ülkemizde 1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlamış ve 2000’li yıllarda Dünya ile pararlel olarak popüleritesini artırarak Mücadele, Savunma, Kilo Kontrolü gibi değişik amaçlarla icra edilmektedir.

light contact

Kickboks un ilk ortaya çıktığı yıllarda Semi Contact, Light Contact ve Full Contact olmak üzere 3 alt sistemi bulunurken bugün Kickboks kendi içinde çeşitli sertlik derecelerine göre 7 alt sistemden meydana gelmektedir. Bu sistemler ring sporları ve tatemi sporları olarak iki başlık altında toplanmıştır. Point Fighting, Light Contack ve Kick Light branşları tatemi üzerinde icra edilir iken Full Contact, K-1 Rules ve Low Kick branşları ring üzerinde icra edilir. Ayrıca Kickboks bünyesine yeni katılan ve Türkiyede henüz müsabakaları düzenlenmeye başlamamış olan Müzikal Form ile birlikte kickboks çok çeşitli kitlelere hitap eden zengin bir alt yapıya kavuşmuştur.

 

adriana lima kickboks yapıyor

Bunların dışında Dünyaca Meşhur Adriana Lima gibi Ünlülerin de rağbet  gösterdiği Kardiyo Kickboks olarak tabir edilen , kilo kontrolü, sıkılaşma ve kardiyo antrenmanı olarak icra edilen ritmik ayrobik sistemde çalışılan antrenman modeli de mevcuttur.

kardiyo kickboks

Şuan Türkiye Kick Boks Federasyonu resmi özerk bir federasyon olup Feredarasyon Başkanı Sn. Salim KAYICI dır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir