MMA (Mixed Martial Arts)

yani (Karma Savaş Sanatları) çıkış noktası itibarıyla farklı branşların bir araya getirilmesi sonucu sporcuların performans sergilediği bir müsabaka şekli olsa da bu müsabaka şeklinin çıkış noktasından günümüze gelene kadar yaşadığı evrilmeler ve gelişimler sonucunda farklı branşların bir araya gelmesinden doğan bir müsabaka şekli olmakla birlikte şuan giderek müstakil bir branş haline gelmeye başlamıştır.

mma-1

olarak nitelendirilen , , , Sambo gibi sporların müsabakaları ayakta başlamakla birlikte genelde yerde devam etmektedir.

mma-2

Bununla beraber Boks, Kick Boks, Taekwondo, , Wushu gibi spor dalları da genelde ayakta devam etmektedir. Bazı branşlarda rakibi yere düşürme olsa da yerde müsabaka devam etmemektedir.

mma-3

MMA de ise müsabaka hem ayakta hem de yerde devam etmektedir. Bu şekli ile de bir içeren ve bir de grapling içeren spor dalının hemhal edilerek uygulanması gerekmektedir.

mma-4

Tabi sporcuların büyük çoğunluğunda yer alan hatta bazı elit sporcularda ve antrenörlerde bile görülebilen bir kangren düşünceninde doğru olmadığını burada belirtmek gerekmektedir. Şu yada bu spor dalı etkilidir, benim yaptığım spor etkili diğer spor dalları etkili değildir şeklinde bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Her türlü mücadele sporu bir takım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte MMA başlı başına mücadele sporlarının rüştünü ispat edebiledeği ve yarışabileceği bir platformdur. Bu platformda derece elde elden sporcuları ele aldığımızda ise MMA de ön plana çıkan spor branşlarını görebilmekteyiz.

İstisnai durumlar olmakla birlikte MMA nın ayakta yapılan bölümünde genelde Muay Thai ve Kick Boks temelli sporcular başarılı olurken yer dövüşünde sırasıyla , Sambo ve Judo temelli sporcular başarılı olmaktadır.

Bu açıdan MMA de dövüşecek sporcular Strike temelli bir spor dalından geliyorlarsa ilave bir grapling branşı, grapling temelli bir spor dalından geliyorlarsada ilave bir strike branş çalışmaktadırlar.

Lakin günümüzde özellikle ve Rusya başta olmak üzere çoğu MMA dövüşlerinde insanlar strike temelli ya da grapling temelli olarak değil doğrudan Strike ve Grapling in bir arada iç içe icra edildiği eğitimler başlanarak özerk bir MMA çalışma tekniği ortaya çıkmıştır.

Netice itibarıyla iyi spor dalı yoktur spor dalını iyi icra eden iyi sporcu vardır. Fakat MMA için Türkiye gibi bir yerde iseniz bir grapling (yer dövüşü) bir strike (vuruşlu) mücadele sporu çalışmak gerekmektedir. Amerika gibi bir yerde iseniz böyle bir ayrıma gerek kalmadan doğrudan strike ve graplingin bir arada icra edildiği MMA kurslarında çalışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir