Muay Thai

images-1

Şuan Tayland, Myan Mar (Burma) ve Kamboçya yı içine alan ve Siyam olarak adlandırılan coğrafyada orataya çıkan Muay Thai Diz, Dirsek, Tekme ve Yumrukların kullanıldığı sert bir savaş sanatıdır.

Muay Thai nin yaklaşık 1300 lere kadar uzanan köklü bir tarihi vardır. Geleneksel Muay Thai dövüş sistemlerin tamamı bugün adı altında toplanmıştır. Geleneksel sistemde elde eldiven yerine bandaj ve sargı kullanılır. Özellikle Burma da geleneksel dövüşler halen devam etmektedir.Thailand da profesyonel Muay Thai şampiyonaları düzenlenmektedir.

Türkiye de ise ilk Muay Thai çalışmaları 1980’lerin başından itibaren başlatılmış, 2002 yılında Hasan Yıldız ‘ ve Şahin Eroğlu’nun girişimleri ile Halil Durna’nın başkanı olduğu Karate Federasyonu çatısı altında Amatör Muay Thai federatif olarak çalışmalarına başlamıştır. Muay Thai iki yıl kadar “IAMTF (IMTF) ve “WMF” dünya federasyonu çerçevesinde hareket etmiştir. Türkiye Muay Thai Federasyonu 2006’da “IFMA” üyeliğine kabul edilmiş olup bu tarihten beri bu teşkilatın amatör yarışmalarına katılmaktadır. 2007’de Türkiye Muay Thai Federasyonu kurulmuştur.

Muay Thai dövüşlerinde eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muay Thai dövüşlerinde tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin ve kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılmaktadır. Bu tekniklerin uygulanışı diğer dövüş sporlarına nazaran daha yavaş hareket potansiyeli oluşturmakla birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.

images-2

Müsabaka öncesinde sporcular wai Kru denilen müzik eşliğinde icra edilen ve dini içerikli hocaya saygıyı da içinde barındıran belirli seremonik dansları uygularlar.

wai kru

Diğer Contact dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondüsyonun büyük önemi vardır. Bunun için antrenmanlarda gerekli kondüsyon, kuvvet çalışmalarına yer verilmektedir. Diğer mücadele sporları idmanlarında icra edilen koşu, gölge boksu, ip atlama, vücut direncini artırmaya dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Muay Thai idmanlarında da uygulanır.

Muay Thai, 8 vuruş tekniğine dayalı bir dövüş sistemidir. Diz, dirsek, yumruk ve tekme vuruşlarından dolayı bu şekilde nitelendirilmektedir. Geleneksel Muay Thai, Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de olduğundan bunlar 9 vuruş sistemi olarak isimlendirilir.

muay thai-1Profesyonel ve Amatör Muay Thai antrenman metodolojisi büyük ölçüde aynı kapsamda icra edilir. Gölge Boksu, Temel Teknikler, Pao (Pad) diye adlandırılan darbe yastığı çalışmaları, Torba çalışmaları, Djab-Ko (belden yukarı yapılan güreş) ve kapsamlı “Sparring” denilen eşli müsabaka tipi çalışma bölümlerinden başka kondüsyon arttırıcı “Cross Training ” çalışmaları antrenmanların büyük bölümünü oluşturur. Tayland’da Muay Thai idmanları kamp tabir edilen yerlerde, batıda ise “Gym” olarak adlandırılan spor salonlarda gerçekleştirilir. Tayland’da gerçekleştirilen çalışmalar batıdakilere oranla çok daha kapsamlıdır. Sporcular kamplarda yer, içer, yatar ve antrenman yaparlar. Her gün sabah 2 saat, akşam ise yine 2-3 saat olarak antrenman gerçekleştirilir. Bu ağır antrenmanlar neticesinde boksörler Lumpini, Raja gibi statlarda her 2-3 haftada bir, son derece sert, tempolu, yorucu geçen 3 dakika üzerinden 5 raunt maçlar gerçekleştirecek seviyelere çıkabilirler, Neden Muay Thai orijinli dövüşcülerin aynı zamanda “Kickboxing, K-1 vb” gibi farklı organizasyonlarda, disiplinlerde de başarı kazanabildiklerini açıklamaya yetmektedir.

images-4Geleneksel Muay Thai’de ise yukarıdaki çalışmaların yanı sıra, ağırlıklı olarak teknik bölümlere yer verilir. Ayrıca, daha küçük hedef odaklı ve yer güreşi, kilit, sabitleme, kafa vuruşları gibi çalışmalarda yapılır. Myanmar’da (Burma) bu tip antrenmanlar sonucu sporcular hünerlerini eldiven olmaksızın ele bandaj sarılı olarak sergilerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir