NUNCHAKU

bruce lee nunchaku

filmleri ile hayatımıza giren ve çocukluğumuzun çizgi filmlerinden Ninja Kaplumbağalardan Michelangelo nun kullandığı uzak doğu sporları ile uğraşan birçok kişinin hayatının belli dönemlerinde kullandığı bir savaş aletidir.

Çin kökenli bir savaş aleti olan Nunchaku Japonyanın Okinawa adasında yaygın olarak icra edilen Okinawa ko-bujutsu savunma sporunun vazgeçilmez bir silahıdır.

Nunchakunun tarih sahnesine çıkışı ile ilgili olarak çeşitli rivayetler olmakla birlikte iki rivayet ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki pirinci çapağından ayırmakta kullanılan bir tarım aleti olduğu ve sonradan silah olarak kullanılmaya başladığı şeklindeki inanıştır. Bir diğer inanışa göre ise tarım amaçlı değil Çindeki SATSUMA beyliğinde 17. yüzyılda halk arasında silah kullanımını kısıtlaması sebebiyle Çinli bir savaş sanatçısı tarafından silah olarak geliştirilmiş olan üç sopalı Sansetsukon 節棍‘dan türetilerek zamanla ortaya çıkmış olduğudur.

nunchaku-1

İki adet sopanın zincir ya da ip ile birleştirilmesi sonucu meydana gelen Nunchaku özellikle bıçaklı saldırılara karşı savunma yapmak ve birden fazla kişinin saldırısına karşı kendini savunmak için çok ideal ve etkili bir yakın savunma silahıdır.

Günümüzde gibi uzak doğu kökenli branşların yanında un alt branşı olan Müzikal Form da nunchaku kullanımı ve nunchaku yarışmaları sportif amaçla düzenlenmektedir. Bu yarışmalar hard stil ve soft stil olmak üzere iki başlık altında yapılır. Hard stil japon kökenli ve sert olan yarışmadır. Soft stil ise çin kökenli daha yumuşak ve estetik olan yarışmadır.

nunchaku kata

Nunchaku kullanımı ve antrenmanlarında el göz koordinasyonunu, iki elin aynı anda kullanılmasını, refleks gelişimi gibi vücut üzerinde olumlu neticeler doğurması nedeniyle faydalı bir sportif faaliyettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir