SAMBO

sambo-2

1920-1930 yılları arasında Sovyetler Birliğinin Rus ordusu ve Kolluk Kuvvetleri için bu iş ile görevlendirilen bir grup profesyonel ekip tarafından geliştirilen modern bir mücadele sporudur. ismi “Silahsız Kendini Savunma” kelimelerinin rusça söylenişinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Bu sistemin bir spor haline gelmesi ise 1938 yılında SSCB nin ulusal fizik kültür komitesince tanınmasından sonra gerçeklemiştir. Judo atışları kilitlemeler, kırışlar ve birçok tekniği bünyesinde barındıran Jiu jitsu ve Brezilyan Jiu Jitsu branşlarına çok benzemektedir. Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra Türki Cumhuriyetlerde de yaygın olarak icra edilen bu spor dünya çapında geniş kitlelere hitap etmektedir.

sambo-1sambo-3sambo-4

Sambo Dünyada Uluslar arası Amatör Sambo Federasyonu FİAS adı ile faaliyetlerini yürütmektedir. FİAS’ın merkezi Moskovada bulunmaktadır.

Samboda sporcunun seviyesini belirleyen bir derecelendirme sistemi mevcuttur. Bu sistemde 8 derece vardır. Bu dereceler diğer branşlarda kuşak rengi olarak belirlenirken Samboda bu derecelendirmeler hayvan isimleri ile belirlenmiştir. Bunlar Tilki, Vaşak, Beyaz Kaplan, Kurt, Kartal, Bufalo, Kaplan ve Ayı dır.

GADİR MAMMADOV

Türkiyede Sambo bir Azeri Türkü olan Gadir MAMMADOV’un öncülüğünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir