SPORDA START TEMBELLİĞİ

saatSpor Psikolojisinin ana başlıklarından biri olan   spora başlayamama durumunu ifade etmekte kullanılan bir terimdir. Start Tembelliği spora ilk başlama esnasında yada spora belirli bir süre ara verdikten sonra tekrar spora dönme sırasında bugün başlarım yarın başlarım tarzında hepimizin başına gelen ya da yakınlarımızda defalarca gördüğümüz bir durumu ifade etmektedir.

Bu durum psikolojik bir durum olmakla birlikte fiziksel bazı belirtileride bulunmaktadır. Start tembelliginden kurtulmak için spora mümkün olan en kısa zamanda başlamak gerekmektedir.  Önemli olan Startı vermek ve İlk başlangıcı yapmaktır. Spora başladıktan sonra idmana devam etmek daha kolay olacaktır.

Buna benzer bir durumda spora ara verdikten sonra tekrar spora dönme aşamasında yaşanmaktadır.  Bu durumda da mümkün olan en kısa zamanda spora başlamak gerekmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu spora aktif devam edilen dönemlerdeki tempoylada başlangıç yapmamaktır. Eğer aktif antrenmanlı olduğunuz dönemdeki gibi bir tempoda antrenmanlara başlangıç yaparsanız  enerji depolarınız bu antrenmanı karşılamaya yetmeyeceğinden bu döngü laktik asitle sağlanacağından laktik asitten kaynaklanan ağrılar çekebileceğiniz gibi çeşitli sakatlıklara maruz kalma ihtimali de yükselmektedir. Tüm bunlar ise ertesi gün sizin için oldukça zorlayıcı bir gün geçirmenize ve yenilenme sürecinin uzamasına neden olmaktadır.

sürat

Bu sebeple spora verilen aradan sonra antrenmana tekrar başlandığında aynen spora yeni başlanıyormuş gibi bir antrenman temposunda başlayarak yavaş yavaş tempoyu yükseltmek ve eski seviyenize geri dönmek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir